Rady proti nákaze koronavirem

Svět se dnes potýká se stále se zvyšujícím množstvím lidí, které postihla nákaza koronavirem (jinak COVID-19, SARS-CoV-2, nCov, wuchanský). Podle expertů by měl počet nakažených v Evropě narůstat. Co je však důležité, zůstat v klidu a dodržovat základní pravidla hygieny a zdravého života (vyhýbat se stresu, pravidelně se pohybovat, jíst dostatek zeleniny a ovoce - vitamíny)Jelikož má koronavirus podobný charakter přenosu jako klasické respirační onemocnění, postačí nám jednoduchá pravidla, jaká používáme v akutním chřipkovém období. 

 

1. Pravidelně mýt ruce a používat dezinfekci

Správné mytí rukou se nesmí podcenit. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO), Státního zdravotního ústavu a Ministerstva zdravotnictví je to jedna ze základních prevencí šíření onemocnění, jako jsou sezónní chřipkové nákazy a samozřejmě COVID-19. Pokud nemáte přístup k tekoucí vodě a mýdlu používejte alkoholovou dezinfekci.

Mytí rukou by mělo probíhat nejen po příchodu z venkovního prostředí, ale zejména po použití toalety, před přípravou pokrmů a jejich konzumaci, po smrkání, kašlání, kýchání, po návštěvě zdravotnického zařízení (lékař, zubař) a po manipulaci s penězi.

Ruce by se měly mýt 40-60 sekund dle doporučeného postupu WHO. Pokud používáte dezinfekci, měla by celá procedura dezinfekce rukou trvat 20-30 sekund.

Oba návody je možné stáhnout v PDF verzi a vyvěsit si je doma či v práci nad umyvadlem.


2. Nedotýkat se obličeje

Jelikož koronavirus se nejčastěji do lidského těla dostane sliznicí, snažte se nedotýkat obličeje, pokud máte nemyté ruce. Mezi sliznice, kudy může proniknout do lidského těla patří ústa, nos a oči. To stejné platí pro dotýkání se vousů a vlasů, kde se virus může udržet a dále přenést.


3. Vyhýbat se podezřelým osobám

Pokud se pohybujete mezi větším množstvím lidí (MHD, obchody, čekárny aj.), sledujte své okolí. Potenciálně nebezpeční jsou pro vás lidé, kteří mají viditelné příznaky infekčního onemocnění (pocení, třes zimou, kašel, kýchání, smrkání). Doporučeno je vyhýbat se kontaktu s lidmi, kteří nedodržují základní hygienická pravidla. 

Od nemocného je výhodné si držet odstup alespoň 2 metry.


4. Respirátory a roušky 

Pro spolehlivou ochranu před virovým onemocněním fungují pouze respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2, ideálně s vdechovacím ventilkem. Ty filtrují vdechovaný vzduch a zabraňují vdechu virů. Tedy chrání vás.

Co se týče klasické roušky, ta brání úniku větších kapének tekutin z nosu a úst, které mohou obsahovat viry. Nevýhodou je, že roušky nebrání vdechnutí malých, vzduchem se nesoucích virových částic. Tedy chrání vaše okolí.

Zhrnutí: Pokud se chcete chránit před koronavirem, používejte respirátor. Pokud máte respirační onemocnění a nechcete nakazit své okolí, používejte roušku.

Obr. Rouška vlevo, respirátor vpravo


5. Dodržujte respirační etiketu

Při respiračním onemocnění si zakrývejte ústa při kýchání a kašli papírovým kapesníkem, který po použití vyhoďte ihned do odpadu. Nemáte-li kapesník, použijte předloktí nebo rukáv, nikdy nepoužívejte dlaň, infekce by se mohla přenášet na předměty, kterých se dotýkáte.

6. Vyhledejte lékaře

Pokud se u vás objeví teplota, kašel, a potíže s dýcháním, zůstaňte doma a telefonicky kontaktujte svého lékaře! 

Na koronavirus prozatím neexistují žádné léky. Nespoléhejte na běžná léčiva (antibiotika aj.) ani babské rady (alkohol, česnek, cibule aj.). 

Co však experti doporučují je vyhýbat se stresu, pravidelně se pohybovat, jíst dostatek zeleniny a ovoce, kvůli dostatečnému příjmu vitamínů.


Na závěr pár informací z Ministerstva zdravotnictví ČR


Zajímá vás více? Kontaktujte nás